| Manufacturer Part Number: | IRL630A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 200V 9A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRL630A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRL630A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 400 mOhm @ 4.5A, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 27nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 755pF @ 25V | |
| Power - Max | 69W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRL630A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRL630A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of IRL630A is new and unused, you can buy IRL630A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRL630A.
| B4S-E3/80 | DIODE BRIDGE 0.5A 400VMBS | B4S-E3/80.pdf | |
| TN6718A_D74Z | TRANS NPN 100V 1.2A TO-226 | TN6718A_D74Z.pdf | |
| AFT18S260W31GSR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.8A 1.88GHz 19.6dB 50W NI-780GS-2L2LA | AFT18S260W31GSR3.pdf | |
| PXAC261212FCV1XWSA1 | RF Mosfet LDMOS 28V 280mA 2.69GHz 15dB 28W | PXAC261212FCV1XWSA1.pdf | |
| LCMXO2-2000ZE-2TG100C | IC FPGA 79 I/O 100TQFP | LCMXO2-2000ZE-2TG100C.pdf | |
| PIC24F08KL301-E/SS | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-SSOP | PIC24F08KL301-E/SS.pdf | |
| EFM32LG890F128-BGA112T | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH | EFM32LG890F128-BGA112T.pdf | |
| LT6004IMS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT6004IMS8#PBF.pdf | |
| XC6123F725MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123F725MR-G.pdf | |
| REG102NA-3.3/3KG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA SOT-23-5 | REG102NA-3.3/3KG4.pdf | |
| LT1580IT#06PBF | - Converter, Intel Pentium® Voltage Regulator IC 1 Output TO-220-5 Flow 6 | LT1580IT#06PBF.pdf |