| Manufacturer Part Number: | IRL640A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 55077 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 200V 18A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRL640A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRL640A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Assembly/Origin | Additional MFG Site 3/Dec/2015 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 18A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180 mOhm @ 9A, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 56nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1705pF @ 25V | |
| Power - Max | 110W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRL640A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRL640A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of IRL640A is new and unused, you can buy IRL640A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRL640A.
| DL4006-13-F | DIODE GEN PURP 800V 1A MELF | DL4006-13-F.pdf | |
| SS29HE3/52T | Diode Schottky 90V 1.5A Surface Mount DO-214AA (SMB) | SS29HE3/52T.pdf | |
| Z0103NN5AA4 | TRIAC SENS GATE 800V 1A SOT223 | Z0103NN5AA4.pdf | |
| BCW60CT116 | TRANS NPN 32V 0.2A SST3 | BCW60CT116.pdf | |
| BDW54C-S | TRANS PNP DARL 100V 4A | BDW54C-S.pdf | |
| PBRN113EK,115 | TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 | PBRN113EK,115.pdf | |
| SAA7706H/N107,518 | IC CAR RADIO DSP 80-QFP | SAA7706H/N107,518.pdf | |
| R5F100LGAFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | R5F100LGAFB#V0.pdf | |
| EFM32LG295F128-BGA120 | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH | EFM32LG295F128-BGA120.pdf | |
| 74LVC1G3157GM,115 | 1 Circuit IC Switch 2:1 10 Ohm 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74LVC1G3157GM,115.pdf | |
| TLC2272QPWRG4Q1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLC2272QPWRG4Q1.pdf | |
| 74AUP1G32FS3-7 | OR Gate IC 1 Channel 4-X2DFN (0.80x0.80) | 74AUP1G32FS3-7.pdf | |
| IS42S32800G-7BLI-TR | IC SDRAM 256M 143MHZ 90BGA | IS42S32800G-7BLI-TR.pdf | |
| TPIC43T01DAR | Motor Driver DMOS Serial 38-TSSOP | TPIC43T01DAR.pdf | |
| TL7757ILP | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | TL7757ILP.pdf |