| Manufacturer Part Number: | IRLS640A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11715 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 200V 9.8A TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRLS640A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRLS640A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.8A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180 mOhm @ 4.9A, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 56nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1705pF @ 25V | |
| Power - Max | 40W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220F | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRLS640A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRLS640A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of IRLS640A is new and unused, you can buy IRLS640A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRLS640A.
| RGP10B-M3/73 | DIODE SW 1A 100V 150NS DO204AL | RGP10B-M3/73.pdf | |
| TZX6V2D-TR | Zener Diode 6.2V 500mW Through Hole DO-35 | TZX6V2D-TR.pdf | |
| BZT52B5V1-G3-18 | Zener Diode 5.1V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B5V1-G3-18.pdf | |
| TK12Q60W,S1VQ | MOSFET N CH 600V 11.5A IPAK | TK12Q60W,S1VQ.pdf | |
| ADUC7060BSTZ32 | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 48-LQFP (7x7) | ADUC7060BSTZ32.pdf | |
| PIC16LF1789-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH | PIC16LF1789-I/PT.pdf | |
| DSPIC33EP256MC502-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EP256MC502-I/MM.pdf | |
| KMPC8540PX833LC | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 833MHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8540PX833LC.pdf | |
| P1012PSE2HFB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 800MHz 689-TEPBGA II (31x31) | P1012PSE2HFB.pdf | |
| TS5A4596DCKR | 1 Circuit IC Switch 1:1 8 Ohm SC-70-5 | TS5A4596DCKR.pdf | |
| 82V2108BB | Telecom IC 144-PBGA (13x13) | 82V2108BB.pdf | |
| OPA2836IRMCR | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-UQFN (2x2) | OPA2836IRMCR.pdf | |
| LT6013ACDD#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LT6013ACDD#TRPBF.pdf | |
| TLV3702IPE4 | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail 8-PDIP | TLV3702IPE4.pdf | |
| ALD2332BPAL | Comparator General Purpose CMOS, NMOS, Push-Pull, TTL 8-PDIP | ALD2332BPAL.pdf |