| Manufacturer Part Number: | IXBH16N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9114 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1700V 16A 150W Through Hole TO-247AD (IXBH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXBH16N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXBH16N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | BIMOSFET™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 16A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 40A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6V @ 15V, 10A | |
| Power - Max | 150W | |
| Switching Energy | 1.2mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 65nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 15ns/160ns | |
| Test Condition | 1360V, 10A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 360ns | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXBH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXBH16N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXBH16N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXBH16N170A is new and unused, you can buy IXBH16N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXBH16N170A.
| KDZTR5.6B | Zener Diode 5.9V 1W ±6% Surface Mount PMDU | KDZTR5.6B.pdf | |
| 1N4120UR | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | 1N4120UR.pdf | |
| MKI100-12F8 | IGBT Module NPT Full Bridge Inverter 1200V 125A 640W Chassis Mount E3 | MKI100-12F8.pdf | |
| LTC2171CUKG-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 52-QFN (7x8) | LTC2171CUKG-12#PBF.pdf | |
| ISPLSI 2128VE-100LQ160 | IC CPLD 128MC 10NS 160QFP | ISPLSI 2128VE-100LQ160.pdf | |
| LFSCM3GA25EP1-7FN900C | IC FPGA 378 I/O 900FBGA | LFSCM3GA25EP1-7FN900C.pdf | |
| PIC16LF1458-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16LF1458-I/ML.pdf | |
| PCA8575D,118 | I/O Expander 16 I²C 400kHz 24-SO | PCA8575D,118.pdf | |
| LA4425PV-TLM-H | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB | LA4425PV-TLM-H.pdf | |
| 3656JG | Isolation Amplifier 1 Circuit 20-CDIP | 3656JG.pdf | |
| HV254FG-G | General Purpose Amplifier 32 Circuit 100-MQFP (14x20) | HV254FG-G.pdf | |
| MHW7185CN | IC CATV AMP MOD 750MHZ 7-CATV | MHW7185CN.pdf | |
| 70V24S15J8 | IC SRAM 64KBIT 15NS 84PLCC | 70V24S15J8.pdf | |
| MT46V32M8FG-75:G | IC DDR SDRAM 256MBIT 7.5NS 60BGA | MT46V32M8FG-75:G.pdf | |
| LM5025AMTC | Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | LM5025AMTC.pdf |