| Manufacturer Part Number: | IXBH28N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1700V 30A 300W Through Hole TO-247AD (IXBH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXBH28N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXBH28N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | BIMOSFET™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 60A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6V @ 15V, 14A | |
| Power - Max | 300W | |
| Switching Energy | 1.2mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 105nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 35ns/265ns | |
| Test Condition | 850V, 14A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 360ns | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXBH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXBH28N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXBH28N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXBH28N170A is new and unused, you can buy IXBH28N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXBH28N170A.
| STPS2150 | DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO15 | STPS2150.pdf | |
| BZT52H-C22,115 | Zener Diode 22V 375mW ±5% Surface Mount SOD-123F | BZT52H-C22,115.pdf | |
| AD7730LBRUZ-REEL7 | 1 Channel AFE 24 Bit 125mW 24-TSSOP | AD7730LBRUZ-REEL7.pdf | |
| LTC2634CMSE-LZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634CMSE-LZ12#TRPBF.pdf | |
| X79001V20I | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-TSSOP | X79001V20I.pdf | |
| MC74VHC1GT66DF2G | 1 Circuit IC Switch 1:1 40 Ohm SC-70 | MC74VHC1GT66DF2G.pdf | |
| SY89540UMI-TR | Crosspoint Switch 1 x 4:4 44-MLF® (7x7) | SY89540UMI-TR.pdf | |
| MC74LCX158MEL | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOEIAJ | MC74LCX158MEL.pdf | |
| NTB0102DP,125 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 100Mbps 8-TSSOP | NTB0102DP,125.pdf | |
| 70V639S10PRF8 | IC SRAM 2.25MBIT 10NS 128TQFP | 70V639S10PRF8.pdf | |
| MIC94068YML-TR | IC PWR SWITCH DUAL HI SIDE 8-MLF | MIC94068YML-TR.pdf |