| Manufacturer Part Number: | IXBH42N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1700V 42A 357W Through Hole TO-247AD (IXBH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXBH42N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXBH42N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | BIMOSFET™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 42A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 265A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6V @ 15V, 21A | |
| Power - Max | 357W | |
| Switching Energy | 3.43mJ (on), 430µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 188nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 19ns/200ns | |
| Test Condition | 850V, 21A, 1 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 330ns | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXBH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXBH42N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXBH42N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXBH42N170A is new and unused, you can buy IXBH42N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXBH42N170A.
| MBRTA600100 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 300A Chassis Mount Three Tower | MBRTA600100.pdf | |
| SBR5E45P5-13D | DIODE RECT SBR 45V 5A POWERDI5 | SBR5E45P5-13D.pdf | |
| BZX84B3V0-HE3-08 | Zener Diode 3V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B3V0-HE3-08.pdf | |
| NST3904F3T5G | TRANS NPN 40V 0.2A SOT1123 | NST3904F3T5G.pdf | |
| JAN2N4236 | TRANS PNP 80V 1A TO39 | JAN2N4236.pdf | |
| 8N4DV85BC-0155CDI | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0155CDI.pdf | |
| TLC1549ID | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | TLC1549ID.pdf | |
| XCR3384XL-7FT256C | IC CPLD 384MC 7NS 256BGA | XCR3384XL-7FT256C.pdf | |
| PTN3460IBS/F1MP | LVDS Interface 56-HVQFN (7x7) | PTN3460IBS/F1MP.pdf | |
| AD8532ARMZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8532ARMZ-REEL.pdf | |
| TS331ICT | Comparator General Purpose Open Drain SC-70-5 | TS331ICT.pdf | |
| 74AUP2G08DC,125 | AND Gate IC 2 Channel 8-VSSOP, US8 | 74AUP2G08DC,125.pdf | |
| 74LVC3GU04GF,115 | Inverter IC 3 Channel 8-XSON, SOT1089 (1.35x1) | 74LVC3GU04GF,115.pdf | |
| M74HC42TTR | Decoder 1 x 4:10 16-TSSOP | M74HC42TTR.pdf | |
| SN74GTLP22033GQLR | IC REG TXRX LVTTL-GTLP 56-BGA | SN74GTLP22033GQLR.pdf |