| Manufacturer Part Number: | IXBN42N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1700V 42A 312W Chassis Mount SOT-227B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXBN42N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXBN42N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | BIMOSFET™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 42A | |
| Power - Max | 312W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6V @ 15V, 21A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 3.5nF @ 25V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXBN42N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXBN42N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXBN42N170A is new and unused, you can buy IXBN42N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXBN42N170A.
| SK33B-TP | DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AA | SK33B-TP.pdf | |
| MBRD360RL | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount DPAK-3 | MBRD360RL.pdf | |
| GWM100-01X1-SMDSAM | MOSFET 6N-CH 100V 90A ISOPLUS | GWM100-01X1-SMDSAM.pdf | |
| AO3402 | MOSFET N-CH 30V 4.0A SOT23 | AO3402.pdf | |
| 8N3SV75KC-0179CDI | VCXO IC 62.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0179CDI.pdf | |
| ATMEGA324P-20MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA324P-20MU.pdf | |
| R5F571MGGDLC#20 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 2.5MB (2.5M x 8) FLASH 177-TFLGA (8x8) | R5F571MGGDLC#20.pdf | |
| ADG409BNZ | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-PDIP | ADG409BNZ.pdf | |
| LTC4309CGN#PBF | Buffer, Accelerator 2 Channel 400kHz 16-SSOP | LTC4309CGN#PBF.pdf | |
| SN74ALS280N | Parity Generator 9-Bit 14-PDIP | SN74ALS280N.pdf | |
| 74VCX16835MTDX | IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TSSOP | 74VCX16835MTDX.pdf | |
| IS45S16320F-7CTLA2 | IC SDRAM 512MB 143MHZ 54TSOP | IS45S16320F-7CTLA2.pdf | |
| LT3496EUFD#TRPBF | LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 1A (Switch) 28-QFN (4x5) | LT3496EUFD#TRPBF.pdf | |
| LT1767EMS8E-2.5#TRPBF | Buck, SEPIC Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 1.5A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT1767EMS8E-2.5#TRPBF.pdf | |
| EZ1587IM.TRT | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.3 V ~ 5.7 V 3A TO-263 | EZ1587IM.TRT.pdf |