| Manufacturer Part Number: | IXBN75N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1700V 75A 625W Chassis Mount SOT-227B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXBN75N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXBN75N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | BIMOSFET™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 75A | |
| Power - Max | 625W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6V @ 15V, 42A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 7.4nF @ 25V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXBN75N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXBN75N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXBN75N170A is new and unused, you can buy IXBN75N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXBN75N170A.
| GP1M016A060F | MOSFET N-CH 600V 16A TO220F | GP1M016A060F.pdf | |
| BU7846KV-E2 | IC AUDIO INTERFACE | BU7846KV-E2.pdf | |
| 8N3SV76FC-0055CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0055CDI.pdf | |
| ISPLSI 1048E-125LT | IC CPLD 192MC 7.5NS 128TQFP | ISPLSI 1048E-125LT.pdf | |
| AT91SAM9X25-CU-999 | ARM9® SAM9X Microcontroller IC 16/32-Bit 400MHz 64KB (64K x 8) ROM 217-BGA (15x15) | AT91SAM9X25-CU-999.pdf | |
| DSPIC33EP32GP503-I/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 36-VTLA (5x5) | DSPIC33EP32GP503-I/TL.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-314E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-314E1.pdf | |
| MB90020PMT-GS-338 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-338.pdf | |
| C8051F311 | 8051 C8051F31x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-QFN (5x5) | C8051F311.pdf | |
| DS92LX2122SQE/NOPB | 1.05Gbps Deserializer 1 Input 21 Output 48-WQFN (7x7) | DS92LX2122SQE/NOPB.pdf | |
| TPS2371PW | Power Interface Switch for Power Over Ethernet (PoE) Devices Interface 8-TSSOP | TPS2371PW.pdf | |
| OPA2705UA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2705UA.pdf | |
| MC1458N | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-DIP | MC1458N.pdf | |
| EL8201IS-T13 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | EL8201IS-T13.pdf | |
| IS62WV5128BLL-55BLI-TR | IC SRAM 4MBIT 55NS 36MINIBGA | IS62WV5128BLL-55BLI-TR.pdf |