| Manufacturer Part Number: | IXCP40M35A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | PMIC - Current Regulation/Management |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Current Regulator Regulator 40mA TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXCP40M35A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXCP40M35A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | AC/DC Regulator Family 28/Jul/2004 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Current Regulation/Management | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | IXC | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Function | Current Regulator | |
| Sensing Method | - | |
| Accuracy | - | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Output | 40mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXCP40M35A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXCP40M35A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXCP40M35A is new and unused, you can buy IXCP40M35A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXCP40M35A.
| BAV23A,215 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 200V 225mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV23A,215.pdf | |
| NSF8DTHE3_A/P | Diode Standard 200V 8A Through Hole ITO-220AC | NSF8DTHE3_A/P.pdf | |
| JANTX2N3506AL | TRANS NPN 40V 3A TO5 | JANTX2N3506AL.pdf | |
| BF2030WH6824XTMA1 | RF Mosfet N-Channel 5V 10mA 800MHz 23dB PG-SOT343-4 | BF2030WH6824XTMA1.pdf | |
| FDN361AN | MOSFET N-CH 30V 1.8A SSOT-3 | FDN361AN.pdf | |
| FQB14N15TM | MOSFET N-CH 150V 14.4A D2PAK | FQB14N15TM.pdf | |
| 8N4QV01KG-0093CDI8 | VCXO IC 737.28MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0093CDI8.pdf | |
| ADSP-BF536BBCZ-3B | IC DSP CTLR 16BIT 208CSBGA | ADSP-BF536BBCZ-3B.pdf | |
| MSP430F2122IRHBR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 4KB (4K x 8 + 256B) FLASH 32-VQFN (5x5) | MSP430F2122IRHBR.pdf | |
| MB90427GAPF-GS-217E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90427GAPF-GS-217E1.pdf | |
| SN74ALS638A-1DWRG4 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Open Collector, Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALS638A-1DWRG4.pdf | |
| 723636L15PF8 | IC FIFO SYNC 512X36X2 128QFP | 723636L15PF8.pdf | |
| SN74ACT3631-20PQ | IC CLOCKED FIFO MEMORY 132-QFP | SN74ACT3631-20PQ.pdf | |
| XC6118C44DGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C44DGR-G.pdf |