| Manufacturer Part Number: | IXGH10N100A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1000V 20A 100W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH10N100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH10N100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1000V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 10A | |
| Power - Max | 100W | |
| Switching Energy | - | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | - | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH10N100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH10N100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH10N100A is new and unused, you can buy IXGH10N100A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH10N100A.
| IXFP14N60P | MOSFET N-CH 600V 14A TO-220 | IXFP14N60P.pdf | |
| 5T9955BFGI8 | IC CLK DRIVER DUAL PLL 96-FBGA | 5T9955BFGI8.pdf | |
| 5V50017DCG | IC CLK GENERATOR LOW EMI 8SOIC | 5V50017DCG.pdf | |
| 8N0DV85EA-0168CDI8 | VCXO IC 74.25MHz, 74.174MHz 6-CLCC | 8N0DV85EA-0168CDI8.pdf | |
| MAX5489EUD+ | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MAX5489EUD+.pdf | |
| AD5542ABRUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-TSSOP | AD5542ABRUZ.pdf | |
| EP3CLS100U484C7N | IC FPGA 278 I/O 484UBGA | EP3CLS100U484C7N.pdf | |
| EP2SGX60CF780C5 | IC FPGA 364 I/O 780FBGA | EP2SGX60CF780C5.pdf | |
| DSPIC30F3012-20I/ML | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 24KB (8K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC30F3012-20I/ML.pdf | |
| MSP430F6724AIPN | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F6724AIPN.pdf | |
| 74VHC08BQ-Q100X | AND Gate IC 4 Channel 14-DHVQFN (2.5x3) | 74VHC08BQ-Q100X.pdf | |
| MC74LCX373DTR2 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | MC74LCX373DTR2.pdf | |
| MC74ACT139MEL | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOEIAJ | MC74ACT139MEL.pdf | |
| 93LC66X-I/SN | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC66X-I/SN.pdf | |
| LM3503SQ-16/NOPB | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 400mA (Switch) 16-WQFN (4x4) | LM3503SQ-16/NOPB.pdf |