| Manufacturer Part Number: | IXGH10N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT NPT 1700V 10A 140W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH10N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH10N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | NPT | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 20A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6V @ 15V, 5A | |
| Power - Max | 140W | |
| Switching Energy | 380µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 29nc | |
| Td (on/off) @ 25°C | 46ns/190ns | |
| Test Condition | 850V, 10A, 22 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH10N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH10N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH10N170A is new and unused, you can buy IXGH10N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH10N170A.
| GBU1508-G | RECTIFIER BRIDGE 15A 800V GBU | GBU1508-G.pdf | |
| 2SB1181TLR | TRANS PNP 80V 1A SOT-428 | 2SB1181TLR.pdf | |
| BUK7610-100B,118 | MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK | BUK7610-100B,118.pdf | |
| AD5142BRUZ100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP | AD5142BRUZ100.pdf | |
| XCV100-4TQ144I | IC FPGA 98 I/O 144TQFP | XCV100-4TQ144I.pdf | |
| LFEC33E-3F672I | IC FPGA 496 I/O 672FBGA | LFEC33E-3F672I.pdf | |
| STM32F407IEH6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 168MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-UFBGA (10x10) | STM32F407IEH6.pdf | |
| ATSAM3SD8BA-AU | ARM® Cortex®-M3 SAM3S Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | ATSAM3SD8BA-AU.pdf | |
| MB90F349CEPF-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F349CEPF-GE1.pdf | |
| PIC32MZ1024ECM100T-I/PT | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MZ1024ECM100T-I/PT.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-173E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-173E1.pdf | |
| MB89191APF-G-116-ERE1 | F²MC-8L F²MC-8L MB89190A Microcontroller IC 8-Bit 4.2MHz 4KB (4K x 8) Mask ROM 28-SOP | MB89191APF-G-116-ERE1.pdf | |
| MB90022PF-GS-393 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-393.pdf | |
| MC68332AMEH20 | CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 20MHz ROMless 132-PQFP (24.13x24.13) | MC68332AMEH20.pdf | |
| CY8C3665AXA-016 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3665AXA-016.pdf |