| Manufacturer Part Number: | IXGH16N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT NPT 1700V 16A 190W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH16N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH16N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | NPT | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 16A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 40A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 5V @ 15V, 11A | |
| Power - Max | 190W | |
| Switching Energy | 900µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 65nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 36ns/160ns | |
| Test Condition | 850V, 16A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH16N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH16N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH16N170A is new and unused, you can buy IXGH16N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH16N170A.
| MPS6562_D74Z | TRANS PNP 25V 1A TO-92 | MPS6562_D74Z.pdf | |
| NDS9936 | MOSFET 2N-CH 30V 5A 8-SOIC | NDS9936.pdf | |
| BLF578XRS,112 | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 50V 40mA 225MHz 23.5dB 1400W SOT539B | BLF578XRS,112.pdf | |
| 8N3SV76BC-0130CDI | VCXO IC 174.8MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0130CDI.pdf | |
| 10M16SCE144C7G | IC FPGA 101 I/O 144EQFP | 10M16SCE144C7G.pdf | |
| PIC18F8620T-E/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F8620T-E/PT.pdf | |
| AT91SAM7SE512-CU-999 | ARM7® SAM7SE Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-BGA (13x13) | AT91SAM7SE512-CU-999.pdf | |
| PCA9675DB,118 | I/O Expander 16 I²C 1MHz 24-SSOP | PCA9675DB,118.pdf | |
| INA103KU/1K | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 16-SOIC | INA103KU/1K.pdf | |
| SN74AHC74RGYR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14VQFN | SN74AHC74RGYR.pdf | |
| 74LCX04M | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | 74LCX04M.pdf | |
| SY100EL16VEKI-TR | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP | SY100EL16VEKI-TR.pdf |