| Manufacturer Part Number: | IXGH24N60A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 48A 150W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH24N60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH24N60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT’s 600V Legacy 08/May/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFAST™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 48A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 24A | |
| Power - Max | 150W | |
| Switching Energy | - | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | - | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH24N60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH24N60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH24N60A is new and unused, you can buy IXGH24N60A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH24N60A.
| PS411825 | Diode Standard 1800V (1.8kV) 2500A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | PS411825.pdf | |
| CDBM230-HF | Diode Schottky 30V 2A (DC) Surface Mount Mini SMA/SOD-123 | CDBM230-HF.pdf | |
| MC74HC4046ADR2 | IC PHASE LOCK LOOP CMOS 16SOIC | MC74HC4046ADR2.pdf | |
| LMP90099MHX/NOPB | 1 Channel AFE 24 Bit 28-TSSOP | LMP90099MHX/NOPB.pdf | |
| TLV2541IDGKG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-VSSOP | TLV2541IDGKG4.pdf | |
| MAX1395ETB+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 10-TDFN-EP (3x3) | MAX1395ETB+T.pdf | |
| X9313WMZ-3T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9313WMZ-3T1.pdf | |
| MX7225KCWG+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 24-SOIC W | MX7225KCWG+T.pdf | |
| LCMXO2-7000HC-4FTG256C | IC FPGA 206 I/O 256FTBGA | LCMXO2-7000HC-4FTG256C.pdf | |
| DS26514GN+ | 4/4 Transceiver Full Ethernet 256-CSBGA (17x17) | DS26514GN+.pdf | |
| CS3004-FNZ | Instrumentation Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail | CS3004-FNZ.pdf | |
| CY29FCT520CTSOCG4 | IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC | CY29FCT520CTSOCG4.pdf | |
| 24LC01BT/ST | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24LC01BT/ST.pdf | |
| MT28F800B3WP-9 T TR | IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP | MT28F800B3WP-9 T TR.pdf | |
| BTS7750GNUMA1 | IC SW TRILITHIC 115MOHM PDSO28 | BTS7750GNUMA1.pdf |