| Manufacturer Part Number: | IXGH25N100A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1000V 50A 200W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH25N100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH25N100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1000V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 100A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 25A | |
| Power - Max | 200W | |
| Switching Energy | 5mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 130nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/500ns | |
| Test Condition | 800V, 25A, 33 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH25N100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH25N100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH25N100A is new and unused, you can buy IXGH25N100A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH25N100A.
| BY251GPHE3/73 | Diode Standard 200V 3A Through Hole DO-201AD | BY251GPHE3/73.pdf | |
| DZ2W03600L | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Surface Mount Mini2-F3-B | DZ2W03600L.pdf | |
| DZT955-13 | TRANS PNP 140V 4A SOT-223 | DZT955-13.pdf | |
| MMBT4401LT1 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 | MMBT4401LT1.pdf | |
| IXTH440N055T2 | MOSFET N-CH 55V 440A TO-247 | IXTH440N055T2.pdf | |
| LMK03001DISQ/NOPB | IC CLOCK COND PREC VCO 48WQFN | LMK03001DISQ/NOPB.pdf | |
| 620AK-06LF | IC CLOCK SYNTHESIZER PDA 32-QFN | 620AK-06LF.pdf | |
| LTC2226IUH#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2226IUH#TRPBF.pdf | |
| LFXP15C-4FN388C | IC FPGA 268 I/O 388FBGA | LFXP15C-4FN388C.pdf | |
| MC9S08DZ48ACLF | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (48K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC9S08DZ48ACLF.pdf | |
| LE9540CUQCT | IC SLIC 2CH UNIV 100V 40QFN | LE9540CUQCT.pdf | |
| SN74HC251DBR | Multiplexer 1 x 8:1 16-SSOP | SN74HC251DBR.pdf | |
| MSM51V17400F-60TDKX | IC DRAM 16MBIT 60NS 26TSOP | MSM51V17400F-60TDKX.pdf | |
| CY7C1381D-100BZXI | IC SRAM 18MBIT 100MHZ 165FBGA | CY7C1381D-100BZXI.pdf | |
| AT93C66-10SC | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC | AT93C66-10SC.pdf |