| Manufacturer Part Number: | IXGH30N60A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 50A 200W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH30N60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH30N60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT’s 600V Legacy 08/May/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 30A | |
| Power - Max | 200W | |
| Switching Energy | - | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | - | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH30N60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH30N60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH30N60A is new and unused, you can buy IXGH30N60A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH30N60A.
| SARS05VL | DIODE GEN PURP 800V 1A SMD | SARS05VL.pdf | |
| 1N4532UR | DIODE SWITCHING | 1N4532UR.pdf | |
| 2SC6026CT-Y(TPL3) | TRANS NPN 50V 0.1A CST3 | 2SC6026CT-Y(TPL3).pdf | |
| MPSA93 | TRANS PNP 200V 0.5A TO-92 | MPSA93.pdf | |
| 8N4SV75KC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0001CDI8.pdf | |
| 8N3SV76AC-0185CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0185CDI.pdf | |
| 8N3QV01KG-0087CDI | VCXO IC 161.1328MHz, 155.52MHz, 156.25MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0087CDI.pdf | |
| AB0803-T3 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B I²C, 2-Wire Serial 16-VFQFN Exposed Pad | AB0803-T3.pdf | |
| PCM1702U/2K | DAC, Audio 20 bit 44.1k Serial 20-SO | PCM1702U/2K.pdf | |
| AD7247JNZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-PDIP | AD7247JNZ.pdf | |
| EFM8BB31F32I-B-QSOP24 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QSOP | EFM8BB31F32I-B-QSOP24.pdf | |
| MB90548GSPMC3-GS-548E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC3-GS-548E1.pdf | |
| SY10E112JY-TR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 4 Bit per Element Complementary Output 28-PLCC (11.5x11.5) | SY10E112JY-TR.pdf | |
| CY7C1061GE-10BVJXIT | IC SRAM 16MBIT 10NS 48BGA | CY7C1061GE-10BVJXIT.pdf | |
| S-1200B55-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.5V 150mA SNT-6A (H) | S-1200B55-I6T2U.pdf |