| Manufacturer Part Number: | IXGH40N60A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 75A 250W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGH40N60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGH40N60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT’s 600V Legacy 08/May/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 75A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 150A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 40A | |
| Power - Max | 250W | |
| Switching Energy | 3mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 200nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/600ns | |
| Test Condition | 480V, 40A, 22 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGH40N60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGH40N60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGH40N60A is new and unused, you can buy IXGH40N60A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGH40N60A.
| BU1010-E3/45 | RECTIFIER BRIDGE 1000V 10A BU | BU1010-E3/45.pdf | |
| STTH15R06D | DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC | STTH15R06D.pdf | |
| BCX19,235 | TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 | BCX19,235.pdf | |
| IRFB5620PBF | MOSFET N-CH 200V 25A TO-220AB | IRFB5620PBF.pdf | |
| MAX127AEAI+T | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 8k I²C, Serial 28-SSOP | MAX127AEAI+T.pdf | |
| AD7466BRT-R2 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 | AD7466BRT-R2.pdf | |
| MPC5554AZP132 | e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 132MHz 2MB (2M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27) | MPC5554AZP132.pdf | |
| MAX310CWN+ | IC VIDEO MULTIPLEXER 8X1 18SOIC | MAX310CWN+.pdf | |
| TDA8004AT/C1,118 | Interface 28-SO | TDA8004AT/C1,118.pdf | |
| OPA2381AIDRBTG4 | Transimpedance Amplifier 2 Circuit 8-SON Exposed Pad (3x3) | OPA2381AIDRBTG4.pdf | |
| NLVVHC1GT125DF1G | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70 | NLVVHC1GT125DF1G.pdf | |
| S29PL064J60BFW123 | IC FLASH MEM 64MBIT 48FBGA | S29PL064J60BFW123.pdf | |
| APX811-23UG-7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143 | APX811-23UG-7.pdf | |
| XC6123C728MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C728MR-G.pdf | |
| MAX6385XS22D1-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS22D1-T.pdf |