| Manufacturer Part Number: | IXGN100N160A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1600V 200A Chassis Mount SOT-227B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGN100N160A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGN100N160A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200A | |
| Power - Max | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | - | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGN100N160A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGN100N160A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGN100N160A is new and unused, you can buy IXGN100N160A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGN100N160A.
| IPI086N10N3GXKSA1 | MOSFET N-CH 100V 80A TO262-3 | IPI086N10N3GXKSA1.pdf | |
| TAS5086DBT | IC DGTL AUDIO PWM 6CH 38-TSSOP | TAS5086DBT.pdf | |
| R5F11768GSP#50 | RL78 RL78/L1D Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F11768GSP#50.pdf | |
| PIC16LC54AT-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP | PIC16LC54AT-04I/SS.pdf | |
| MB90548GSPMC-GS-517E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC-GS-517E1.pdf | |
| WM8904CGEFL/V | Stereo Audio Interface 24 b 32-QFN (4x4) | WM8904CGEFL/V.pdf | |
| AP393SG-13 | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOP | AP393SG-13.pdf | |
| BR24S64FVT-WE2 | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP-B | BR24S64FVT-WE2.pdf | |
| MAX5934EEE+ | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 16-QSOP | MAX5934EEE+.pdf | |
| SC1110TSTRT | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-TSSOP | SC1110TSTRT.pdf | |
| LX7165-01CSP | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable (Fixed) 0.6V (0.9V) 1 Output 5A 20-UFBGA, WLCSP | LX7165-01CSP.pdf | |
| S-13R1A12-I4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA SNT-4A | S-13R1A12-I4T1U3.pdf | |
| LD6836TD/20H,125 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 300mA 5-TSOP | LD6836TD/20H,125.pdf | |
| LX1663ACN | - Controller, Intel Pentium® II Voltage Regulator IC 1 Output 16-DIP | LX1663ACN.pdf |