| Manufacturer Part Number: | IXGP10N60A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 20A 100W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGP10N60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGP10N60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT’s 600V Legacy 08/May/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 10A | |
| Power - Max | 100W | |
| Switching Energy | - | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | - | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGP10N60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGP10N60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGP10N60A is new and unused, you can buy IXGP10N60A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGP10N60A.
| JANTXV1N3029DUR-1 | Zener Diode 24V 1W ±1% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTXV1N3029DUR-1.pdf | |
| SI7110DN-T1-E3 | MOSFET N-CH 20V 13.5A 1212-8 | SI7110DN-T1-E3.pdf | |
| IPA65R380E6 | MOSFET N-CH 650V 10.6A TO220 | IPA65R380E6.pdf | |
| FQI5N15TU | MOSFET N-CH 150V 5.4A I2PAK | FQI5N15TU.pdf | |
| 23S09E-1DCGI | IC CLK BUFF ZD 16SOIC | 23S09E-1DCGI.pdf | |
| 8N4SV76BC-0029CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0029CDI.pdf | |
| 8N4Q001KG-1133CDI | Clock Oscillator IC 480MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1133CDI.pdf | |
| 5SGXMA5K2F40I2N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXMA5K2F40I2N.pdf | |
| PIC24HJ128GP202-E/SO | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24HJ128GP202-E/SO.pdf | |
| TMDS341PFC | 3:1 Switchable DVI/HDMI Receiver Interface 80-TQFP (12x12) | TMDS341PFC.pdf | |
| 89H64H16G3YABLGI | Switch Interfacing Interface | 89H64H16G3YABLGI.pdf | |
| OPA2132UA | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2132UA.pdf | |
| SN74AHCT1G86DCKR | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AHCT1G86DCKR.pdf | |
| MCZ33996EKR2 | IC SWITCH LOSIDE 16-OUTPT 32SOIC | MCZ33996EKR2.pdf | |
| LTC2938HMS#PBF | Power Supply Controller Four Power Supply Monitor 12-MSOP | LTC2938HMS#PBF.pdf |