| Manufacturer Part Number: | IXGP12N100A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1000V 24A 100W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXGP12N100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXGP12N100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1000V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 24A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 48A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 12A | |
| Power - Max | 100W | |
| Switching Energy | 2.5mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 65nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/850ns | |
| Test Condition | 800V, 12A, 120 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXGP12N100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXGP12N100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXGP12N100A is new and unused, you can buy IXGP12N100A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXGP12N100A.
| MMBZ5256B-E3-08 | Zener Diode 30V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5256B-E3-08.pdf | |
| CPH3461-TL-W | MOSFET N-CH 250V 0.35A CPH3 | CPH3461-TL-W.pdf | |
| IPB180N04S4LH0ATMA1 | MOSFET N-CH TO263-7 | IPB180N04S4LH0ATMA1.pdf | |
| IRFI4121H-117P | MOSFET N-CH 100V 11A TO220-5 | IRFI4121H-117P.pdf | |
| HD6473802DV | H8/300L H8® H8/300L SLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) OTP 64-QFP (14x14) | HD6473802DV.pdf | |
| AD1987JCPZ | Audio, HD Interface 24 b Serial 48-LFCSP-VQ (7x7) | AD1987JCPZ.pdf | |
| SN75HVD10DRG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN75HVD10DRG4.pdf | |
| AD8079BRZ-REEL | Buffer Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AD8079BRZ-REEL.pdf | |
| LM393N/NOPB | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-PDIP | LM393N/NOPB.pdf | |
| SN74HCT377DWG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74HCT377DWG4.pdf | |
| CD74HC14M96G4 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | CD74HC14M96G4.pdf | |
| FXLH1T45L6X | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 6-MicroPak | FXLH1T45L6X.pdf | |
| AT88SC0404C-MJTG | IC EEPROM 4KBIT 5MHZ M2J | AT88SC0404C-MJTG.pdf | |
| MC33063AVDR2 | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC33063AVDR2.pdf | |
| LT1963AET#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.21 V ~ 20 V 1.5A TO-220-5 | LT1963AET#PBF.pdf |