| Manufacturer Part Number: | IXSH24N60A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT PT 600V 48A 150W Through Hole TO-247AD (IXSH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXSH24N60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXSH24N60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT's S Class Type 23/Apr/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFAST™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | PT | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 48A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 96A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 24A | |
| Power - Max | 150W | |
| Switching Energy | 2mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 75nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/450ns | |
| Test Condition | 480V, 24A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXSH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXSH24N60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXSH24N60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXSH24N60A is new and unused, you can buy IXSH24N60A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXSH24N60A.
| GDZ16B-E3-18 | Zener Diode 16V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ16B-E3-18.pdf | |
| CMSZ5246B BK | Zener Diode 16V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 | CMSZ5246B BK.pdf | |
| SMBJ5380C/TR13 | Zener Diode 120V 5W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5380C/TR13.pdf | |
| SPI80N04S2-04 | MOSFET N-CH 40V 80A I2PAK | SPI80N04S2-04.pdf | |
| 8N4Q001LG-0134CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 156.25MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0134CDI.pdf | |
| DAC8164IDPW | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | DAC8164IDPW.pdf | |
| MB96F385RSBPMC-GS-120E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F385RSBPMC-GS-120E2.pdf | |
| R7S910017CBG#AC0 | ARM® Cortex®-R4F RZ/T1 Microcontroller IC 32-Bit 450MHz ROMless 320-FBGA (17x17) | R7S910017CBG#AC0.pdf | |
| DSPIC30F5013T-20I/PT | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 66KB (22K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12) | DSPIC30F5013T-20I/PT.pdf | |
| AM4378BZDND100 | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 491-NFBGA (17x17) | AM4378BZDND100.pdf | |
| M2S005-1FG484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 5K Logic Modules 128KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S005-1FG484.pdf | |
| MAX4592CUE | 4 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm 16-TSSOP | MAX4592CUE.pdf | |
| CY7C672001-48BAXI | IC USB CTLR 48FBGA | CY7C672001-48BAXI.pdf | |
| MAX3232CDE4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX3232CDE4.pdf | |
| MAX4289ESA | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4289ESA.pdf |