| Manufacturer Part Number: | IXSH25N120A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1200V 50A 200W Through Hole TO-247AD (IXSH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXSH25N120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXSH25N120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT's S Class Type 23/Apr/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 80A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 25A | |
| Power - Max | 200W | |
| Switching Energy | 9.6mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 120nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/450ns | |
| Test Condition | 960V, 25A, 18 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXSH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXSH25N120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXSH25N120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXSH25N120A is new and unused, you can buy IXSH25N120A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXSH25N120A.
| MBR2X060A045 | Diode Array 2 Independent Schottky 45V 120A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MBR2X060A045.pdf | |
| SMMSZ5252BT1G | Zener Diode 24V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | SMMSZ5252BT1G.pdf | |
| CDLL3029 | Zener Diode 24V 1W ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL3029.pdf | |
| BC547AZL1 | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | BC547AZL1.pdf | |
| 8N4SV75AC-0052CDI8 | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0052CDI8.pdf | |
| LTC2381CMS-16#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2381CMS-16#PBF.pdf | |
| AX125-FG324 | IC FPGA 168 I/O 324FBGA | AX125-FG324.pdf | |
| C8051F580-IQ | 8051 C8051F58x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F580-IQ.pdf | |
| ATSAM4CMS32CA-AU | ARM® Cortex®-M4F SAM4CM Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 120MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4CMS32CA-AU.pdf | |
| CY8C22645-12PVXET | M8C PSOC®1 CY8C22xxx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-SSOP | CY8C22645-12PVXET.pdf | |
| ST72F521R7TA | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 48KB (48K x 8) FLASH | ST72F521R7TA.pdf | |
| LF444CM | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOICN | LF444CM.pdf | |
| SN74ALVC245RGYRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-VQFN (3.5x4.5) | SN74ALVC245RGYRG4.pdf | |
| SN74CB3Q3251DGVR | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 8:1 16-TVSOP | SN74CB3Q3251DGVR.pdf | |
| TNY277PN | Converter Offline Flyback Topology 132kHz DIP-8C | TNY277PN.pdf |