| Manufacturer Part Number: | IXSH35N120A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1200V 70A 300W Through Hole TO-247AD (IXSH) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXSH35N120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXSH35N120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IXSH35N120A 15/Nov/2012 IGBT's S Class Type 23/Apr/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 70A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 140A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 35A | |
| Power - Max | 300W | |
| Switching Energy | 10mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 150nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 80ns/400ns | |
| Test Condition | 960V, 35A, 2.7 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXSH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXSH35N120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXSH35N120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXSH35N120A is new and unused, you can buy IXSH35N120A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXSH35N120A.
| CD214C-B340LF | DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC | CD214C-B340LF.pdf | |
| 1EZ190D2E3/TR12 | Zener Diode 190V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ190D2E3/TR12.pdf | |
| T507087054AQ | SCR 800V 110A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507087054AQ.pdf | |
| SMBT 3904U E6327 | TRANS 2NPN 40V 0.2A SC74-6 | SMBT 3904U E6327.pdf | |
| IRFR014TRPBF | MOSFET N-CH 60V 7.7A DPAK | IRFR014TRPBF.pdf | |
| SY89610LMG | IC SYNTHESIZER PREC FREQ 32-MLF | SY89610LMG.pdf | |
| 8N3DV85EC-0164CDI | VCXO IC 156.25MHz, 312.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0164CDI.pdf | |
| 8N3SV76FC-0032CDI | VCXO IC 76.8MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0032CDI.pdf | |
| AT32UC3C1256C-AZT | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR®32 UC3 C Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | AT32UC3C1256C-AZT.pdf | |
| MCF5206EAB40 | Coldfire V2 MCF520x Microcontroller IC 32-Bit 40MHz ROMless 160-QFP (28x28) | MCF5206EAB40.pdf | |
| PIC32MX564F128H-V/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX564F128H-V/MR.pdf | |
| MCF53014CMJ240J | Coldfire V3 MCF5301x Microcontroller IC 32-Bit 240MHz ROMless 256-MAPBGA | MCF53014CMJ240J.pdf | |
| PPC5606BCLQ64 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | PPC5606BCLQ64.pdf | |
| SP335ECR1-L | 1/1, 2/2 Transceiver Full RS232, RS422, RS485 32-QFN (5x5) | SP335ECR1-L.pdf | |
| XRT7300IV | Telecom IC 44-TQFP (10x10) | XRT7300IV.pdf |