| Manufacturer Part Number: | IXSN55N120A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1200V 110A 500W Chassis Mount SOT-227B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXSN55N120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXSN55N120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT's S Class Type 23/Apr/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 110A | |
| Power - Max | 500W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 55A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 8nF @ 25V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXSN55N120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXSN55N120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXSN55N120A is new and unused, you can buy IXSN55N120A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXSN55N120A.
| 1N5937BPE3/TR8 | Zener Diode 33V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5937BPE3/TR8.pdf | |
| 3EZ6.8D5/TR12 | Zener Diode 6.8V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ6.8D5/TR12.pdf | |
| JAN1N5529BUR-1 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount | JAN1N5529BUR-1.pdf | |
| 8N4Q001EG-204LCDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 161.1328125MHz, 187.5MHz, 155.52MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-204LCDI8.pdf | |
| ADS1013IDGSR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 Sigma-Delta 10-VSSOP | ADS1013IDGSR.pdf | |
| EPM7256AETC100-5 | IC CPLD 256MC 5.5NS 100TQFP | EPM7256AETC100-5.pdf | |
| SN74LVC2G02DCURE4 | NOR Gate IC 2 Channel US8 | SN74LVC2G02DCURE4.pdf | |
| R1LV0108ESN-7SI#B0 | IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP | R1LV0108ESN-7SI#B0.pdf | |
| ISL6615ACBZ | IC MOSFET DRVR SYNC HF 6A 8-SOIC | ISL6615ACBZ.pdf | |
| TPS53126PW | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-TSSOP | TPS53126PW.pdf | |
| MCP1825T-5002E/DC | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA SOT-223-5 | MCP1825T-5002E/DC.pdf | |
| S-1312D22-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.2V 150mA SOT-23-5 | S-1312D22-M5T1U3.pdf | |
| MCP1703T-1502E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 200mA SOT-223-3 | MCP1703T-1502E/DB.pdf |