| Manufacturer Part Number: | IXTD5N100A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 1000V 5A DIE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXTD5N100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXTD5N100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1000V (1kV) | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | - | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | - | |
| Power - Max | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Die | |
| Supplier Device Package | Die | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXTD5N100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXTD5N100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXTD5N100A is new and unused, you can buy IXTD5N100A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXTD5N100A.
| VS-T70HF40 | Diode Standard 400V 70A Chassis Mount D-55 | VS-T70HF40.pdf | |
| 1N2810RB | Zener Diode 12V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2810RB.pdf | |
| PMBT5551,215 | TRANS NPN 160V 0.3A SOT23 | PMBT5551,215.pdf | |
| BLS7G2730L-200PU | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 32V 100mA 2.7GHz ~ 3GHz 12dB 200W SOT539A | BLS7G2730L-200PU.pdf | |
| 8N4SV76EC-0126CDI8 | VCXO IC 19.2MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0126CDI8.pdf | |
| LTC2635HMSE-LZ10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635HMSE-LZ10#TRPBF.pdf | |
| ISPLSI 1016E-80LJI | IC CPLD 64MC 15NS 44PLCC | ISPLSI 1016E-80LJI.pdf | |
| LE88246DLCT | Telecom IC Telecom Circuit 80-eLQFP | LE88246DLCT.pdf | |
| TLV2474QDRQ1 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2474QDRQ1.pdf | |
| NCP1351ADR2G | Converter Offline Flyback Topology 8-SOIC | NCP1351ADR2G.pdf | |
| S-1000N22-N4T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-1000N22-N4T1U.pdf | |
| LT1461BCS8-2.5#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.06% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1461BCS8-2.5#TRPBF.pdf | |
| S-8533A14AFT-TB-U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8533A14AFT-TB-U.pdf | |
| MC78M12ACDTRKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 500mA DPAK-3 | MC78M12ACDTRKG.pdf | |
| S-812C49AUA-C3DT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.9V 65mA SOT-89-3 | S-812C49AUA-C3DT2U.pdf |