| Manufacturer Part Number: | IXTH6N90A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 900V 6A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXTH6N90A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXTH6N90A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.4 Ohm @ 3A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 130nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2600pF @ 25V | |
| Power - Max | 180W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247 (IXTH) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXTH6N90A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXTH6N90A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXTH6N90A is new and unused, you can buy IXTH6N90A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXTH6N90A.
| PZU16B3,115 | Zener Diode 16V 310mW ±2% Surface Mount SOD-323F | PZU16B3,115.pdf | |
| DMP2100UFU-7 | MOSFET 2P-CH 20V U-DFN2030-6 | DMP2100UFU-7.pdf | |
| MAX1224CTC+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 12-TQFN (4x4) | MAX1224CTC+T.pdf | |
| XC3S500E-5PQ208C | IC FPGA 158 I/O 208QFP | XC3S500E-5PQ208C.pdf | |
| TMP87P808MG(KYZ) | 870 - Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP 28-SOP | TMP87P808MG(KYZ).pdf | |
| ICL3222CPZ | 2/2 Transceiver Full RS232 18-PDIP | ICL3222CPZ.pdf | |
| M21232G-32 | HD SD CABLE DRIVER MLF 1200MVSWI | M21232G-32.pdf | |
| ICB1FL03GXUMA1 | IC SMART BALLAST CONTROL DSO18 | ICB1FL03GXUMA1.pdf | |
| LTC4352HDD#PBF | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 12-DFN (3x3) | LTC4352HDD#PBF.pdf | |
| TPS54325TPWPRQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.76V 1 Output 3A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54325TPWPRQ1.pdf | |
| ISL9111EHADJZ-T | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 800mA (Switch) SOT-23-6 | ISL9111EHADJZ-T.pdf | |
| AP1086K25L-U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A TO-263-3 | AP1086K25L-U.pdf | |
| MP6402DQT-LF-Z | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 0.9 V ~ 3.3 V 500mA 8-TQFN (3x3) | MP6402DQT-LF-Z.pdf | |
| LP2960IM-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 16-SOIC | LP2960IM-3.3/NOPB.pdf |