| Manufacturer Part Number: | JAN1N1202A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN1N1202A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN1N1202A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/260 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 38A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA (DO-4) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN1N1202A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN1N1202A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN1N1202A is new and unused, you can buy JAN1N1202A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN1N1202A.
| BAV99_D87Z | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 70V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV99_D87Z.pdf | |
| VS-85HF20 | DIODE GEN PURP 200V 85A DO203AB | VS-85HF20.pdf | |
| BZX585-C39,115 | Zener Diode 39V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX585-C39,115.pdf | |
| IRFI9520G | MOSFET P-CH 100V 5.2A TO220FP | IRFI9520G.pdf | |
| LAN9500AI-ABZJ-TR | Ethernet Bridge, USB to Ethernet USB 2.0, 10/100 Base-T/TX PHY USB Interface 56-QFN (8x8) | LAN9500AI-ABZJ-TR.pdf | |
| TLC272CPSR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TLC272CPSR.pdf | |
| THS4275DR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4275DR.pdf | |
| LM2901QPWRG4Q1 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-TSSOP | LM2901QPWRG4Q1.pdf | |
| CBT3253ADS,118 | Multiplexer/Demultiplexer 2 x 4:1 16-SSOP | CBT3253ADS,118.pdf | |
| SN74CBT6800CDBQRG4 | Bus Switch 10 x 1:1 24-SSOP/QSOP | SN74CBT6800CDBQRG4.pdf | |
| MT49H32M18SJ-25E:B TR | IC RLDRAM 288MBIT FBGA | MT49H32M18SJ-25E:B TR.pdf | |
| M24128-BFMB6TG | IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8UFDFPN | M24128-BFMB6TG.pdf | |
| BQ24157SYFFT | IC LI-ION CHARGE MGMT 20DSBGA | BQ24157SYFFT.pdf | |
| PCA9531D,112 | LED Driver IC 8 Output Linear I²C Dimming 25mA 16-SO | PCA9531D,112.pdf | |
| NCP563SQ27T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 80mA SC-82AB | NCP563SQ27T1G.pdf |