| Manufacturer Part Number: | JAN2N2218A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 50V 0.8A TO39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2218A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2218A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/251 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 800mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 (TO-205AD) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2218A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2218A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2218A is new and unused, you can buy JAN2N2218A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2218A.
| BAS70W-04-7 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAS70W-04-7.pdf | |
| BYD33GGPHE3/54 | DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL | BYD33GGPHE3/54.pdf | |
| 2N5058 | TRANS NPN 300V 0.15A TO-39 | 2N5058.pdf | |
| IXGH15N120B | IGBT PT 1200V 30A 180W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH15N120B.pdf | |
| 8N3SV75BC-0112CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0112CDI.pdf | |
| 8N4DV85LC-0076CDI | VCXO IC 200MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0076CDI.pdf | |
| LTC2376CMS-18#TRPBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2376CMS-18#TRPBF.pdf | |
| STM8AF52A9TCY | STM8A Automotive, AEC-Q100, STM8A Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH | STM8AF52A9TCY.pdf | |
| PIC24FV32KA302-E/ML | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24FV32KA302-E/ML.pdf | |
| MAX359CWE | 2 Circuit IC Switch 4:1 1.8 kOhm 16-SOIC | MAX359CWE.pdf | |
| TAS5111DADR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 32-HTSSOP | TAS5111DADR.pdf | |
| SN74LS368ADR | Buffer, Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | SN74LS368ADR.pdf | |
| CD4510BPWR | IC BCD UP/DWN COUNT PRST 16TSSOP | CD4510BPWR.pdf | |
| IRS2609DSPBF | IC DVR MOSFET/IGBT N-CH 8-SOIC | IRS2609DSPBF.pdf | |
| A3935KEDTR-T | Motor Driver Power MOSFET Parallel 44-PLCC (16.59x16.59) | A3935KEDTR-T.pdf |