| Manufacturer Part Number: | JAN2N2323A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 50V Sensitive Gate Through Hole TO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2323A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2323A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 2N2323-2329A SCR OBS 17/Mar/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/276 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Off State | 50V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 600mV | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 20µA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 220mA | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | - | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 2mA | |
| Current - Off State (Max) | - | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | - | |
| SCR Type | Sensitive Gate | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AA, TO-5-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-5 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2323A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2323A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2323A is new and unused, you can buy JAN2N2323A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2323A.
| RK 49 | DIODE SCHOTTKY 90V 3.5A AXIAL | RK 49.pdf | |
| DZ2W27000L | Zener Diode 27V 1W ±5% Surface Mount Mini2-F3-B | DZ2W27000L.pdf | |
| VS-P105W | SCR Module 1200V 25A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount 8-PACE-PAK | VS-P105W.pdf | |
| PGA4311UA | IC VOLUME CTRL AUD 4-CH 28 SOIC | PGA4311UA.pdf | |
| LTC2480HDD#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 10-DFN (3x3) | LTC2480HDD#TRPBF.pdf | |
| EP4CE6E22A7N | IC FPGA 91 I/O 144EQFP | EP4CE6E22A7N.pdf | |
| LPC4333JBD144E | ARM® Cortex®-M4/M0 LPC43xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 204MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | LPC4333JBD144E.pdf | |
| SN74HC4066DRE4 | 4 Circuit IC Switch 1:1 30 Ohm (Typ) 14-SOIC | SN74HC4066DRE4.pdf | |
| ADG713BRUZ-REEL | 4 Circuit IC Switch 1:1 4 Ohm 16-TSSOP | ADG713BRUZ-REEL.pdf | |
| SP1490EEN-L/TR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | SP1490EEN-L/TR.pdf | |
| TJA1040T/N1,118 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SO | TJA1040T/N1,118.pdf | |
| LTC2050HVCS5#TRPBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5 | LTC2050HVCS5#TRPBF.pdf | |
| LMC6041IM | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6041IM.pdf | |
| SN74AHC132DBR | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SSOP | SN74AHC132DBR.pdf | |
| MAX5904ESA+T | Hot Swap Controller, Sequencer 2 Channel PCI Express® 8-SOIC | MAX5904ESA+T.pdf |