| Manufacturer Part Number: | JAN2N2326A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 200V Sensitive Gate Through Hole TO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2326A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2326A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 2N2323-2329A SCR OBS 17/Mar/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/276 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Off State | 200V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 600mV | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 20µA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 220mA | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | - | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 2mA | |
| Current - Off State (Max) | - | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | - | |
| SCR Type | Sensitive Gate | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AA, TO-5-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-5 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2326A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2326A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2326A is new and unused, you can buy JAN2N2326A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2326A.
| FML-13S | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FML-13S.pdf | |
| IDV30E60C | Diode Standard 600V 21A Through Hole PG-TO220-2 Full Pack | IDV30E60C.pdf | |
| PUMB24,115 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP | PUMB24,115.pdf | |
| 8N4Q001EG-0139CDI8 | Clock Oscillator IC 170MHz, 200MHz, 220MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0139CDI8.pdf | |
| EPF10K10LC84-4N | IC FPGA 59 I/O 84PLCC | EPF10K10LC84-4N.pdf | |
| XC7K160T-1FF676C | IC FPGA 400 I/O 676FCBGA | XC7K160T-1FF676C.pdf | |
| LFXP15E-3F388C | IC FPGA 268 I/O 388FBGA | LFXP15E-3F388C.pdf | |
| DSPIC33EV256GM102-E/SS | dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EV256GM102-E/SS.pdf | |
| R5F104GCDFB#V0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F104GCDFB#V0.pdf | |
| MB9BF468NBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B460R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 1.03125MB (1.03125M x 8) FLASH 112-FBGA (7x7) | MB9BF468NBGL-GE1.pdf | |
| ADM101EWARMZ-REEL7 | 1/1 Transceiver Full RS232 10-MSOP | ADM101EWARMZ-REEL7.pdf | |
| LT1639CS#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT1639CS#PBF.pdf | |
| LT6119IMS-2#TRPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit Open Drain 10-MSOP | LT6119IMS-2#TRPBF.pdf | |
| MC74AC04DR2G | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | MC74AC04DR2G.pdf | |
| AP1150ADS15 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 200mA SOT-23-5 | AP1150ADS15.pdf |