| Manufacturer Part Number: | JAN2N2328A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 300V Sensitive Gate Through Hole TO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2328A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2328A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 2N2323-2329A SCR OBS 17/Mar/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/276 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Off State | 300V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 600mV | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 20µA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 220mA | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | - | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 2mA | |
| Current - Off State (Max) | - | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | - | |
| SCR Type | Sensitive Gate | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AA, TO-5-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-5 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2328A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2328A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2328A is new and unused, you can buy JAN2N2328A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2328A.
| NSR2030QMUTAG | RECTIFIER BRIDGE 30V 2A 4UDFN | NSR2030QMUTAG.pdf | |
| 1N5417 | Diode Standard 200V 3A Through Hole B, SQ-MELF | 1N5417.pdf | |
| IPU20N03L G | MOSFET N-CH 30V 30A IPAK | IPU20N03L G.pdf | |
| APTGF200U120DG | IGBT Module NPT Single 1200V 275A 1136W Chassis Mount SP6 | APTGF200U120DG.pdf | |
| 2308-5HPGG8 | IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16TSSOP | 2308-5HPGG8.pdf | |
| LTC2634CMSE-LMX8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634CMSE-LMX8#PBF.pdf | |
| XC2S100-6FGG256C | IC FPGA 196 I/O 256FBGA | XC2S100-6FGG256C.pdf | |
| LFE2M50SE-5FN900I | IC FPGA 410 I/O 900FBGA | LFE2M50SE-5FN900I.pdf | |
| XA3SD1800A-4FGG676I | IC FPGA 519 I/O 676FBGA | XA3SD1800A-4FGG676I.pdf | |
| XC4036XL-3BG352C | IC FPGA 288 I/O 352MBGA | XC4036XL-3BG352C.pdf | |
| PIC18F23K20-I/SS | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F23K20-I/SS.pdf | |
| ATSAMD21J17A-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAMD21J17A-MUT.pdf | |
| LM3S5C51-IBZ80-A1T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S5C51-IBZ80-A1T.pdf | |
| PI3L500ZFE | IC ETHERNET SWITCH OCTAL 56TQFN | PI3L500ZFE.pdf | |
| MAX9860ETG+TG3U | Audio Interface 16 b Serial 24-TQFN (4x4) | MAX9860ETG+TG3U.pdf |