| Manufacturer Part Number: | JAN2N2369A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9027 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 15V TO18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2369A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2369A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/317 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 450mV @ 10mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 100mA, 1V | |
| Power - Max | 360mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2369A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2369A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2369A is new and unused, you can buy JAN2N2369A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2369A.
| S1BHE3/5AT | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) | S1BHE3/5AT.pdf | |
| 1N4767 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4767.pdf | |
| MMBZ5251B-7 | Zener Diode 22V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5251B-7.pdf | |
| BLF6G10-45,135 | RF Mosfet LDMOS 28V 350mA 922.5MHz ~ 957.5MHz 22.5dB 1W CDFM2 | BLF6G10-45,135.pdf | |
| 8N3SV76FC-0064CDI | VCXO IC 106.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0064CDI.pdf | |
| 8N4Q001LG-1073CDI | Clock Oscillator IC 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1073CDI.pdf | |
| LTC2668HUJ-12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 16 40-QFN (6x6) | LTC2668HUJ-12#TRPBF.pdf | |
| ATSAMD21G16B-MU | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAMD21G16B-MU.pdf | |
| MB90F058PF-G-110-JNE1 | IC MCU FLASH MICOM-0.18 100QFP | MB90F058PF-G-110-JNE1.pdf | |
| SN75ALS194N | 4/0 Driver RS422, RS485 16-PDIP | SN75ALS194N.pdf | |
| TCA6424RGJR | I/O Expander 24 I²C, SMBus 400kHz 32-UQFN Exposed Pad (5x5) | TCA6424RGJR.pdf | |
| SN74LVC2G08DCUT | AND Gate IC 2 Channel US8 | SN74LVC2G08DCUT.pdf | |
| N25Q008A11ESC40FS01 | SERIAL NOR SLC 2MX4 SOIC | N25Q008A11ESC40FS01.pdf | |
| IS42S16400F-6TLI-TR | IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 54TSOP | IS42S16400F-6TLI-TR.pdf | |
| LP2996M/NOPB | DDR Terminator PMIC 8-SOIC | LP2996M/NOPB.pdf |