| Manufacturer Part Number: | JAN2N2905A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9020 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2905A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2905A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/290 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 800mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2905A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2905A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2905A is new and unused, you can buy JAN2N2905A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2905A.
| ACGRCT302-HF | DIODE GEN PURP 400V 3A 3220 | ACGRCT302-HF.pdf | |
| VDZT2R12B | Zener Diode 12V 100mW ±2% Surface Mount VMD2 | VDZT2R12B.pdf | |
| FDA50N50 | MOSFET N-CH 500V 48A TO-3P | FDA50N50.pdf | |
| SQ2348ES-T1_GE3 | MOSFET N-CH 30V 8A SOT-23 | SQ2348ES-T1_GE3.pdf | |
| STD5NK52ZD-1 | MOSFET N-CH 520V 4.4A I-PAK | STD5NK52ZD-1.pdf | |
| 8V19N407Z-24NLGI | IC ATTENUATOR/CLK SYNTH 72VFQFPN | 8V19N407Z-24NLGI.pdf | |
| 8N3SV75AC-0014CDI8 | VCXO IC 625MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0014CDI8.pdf | |
| MB90594GPF-G-143-BNDE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90594GPF-G-143-BNDE1.pdf | |
| SAK-XC2387A-72F80L AA | C166SV2 XC23xxA Microcontroller IC 16/32-Bit 80MHz 576KB (576K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SAK-XC2387A-72F80L AA.pdf | |
| SN75471DR | 2/0 Driver 8-SOIC | SN75471DR.pdf | |
| DS21Q354C1+ | Telecom IC Transceiver 256-BGA (27x27) | DS21Q354C1+.pdf | |
| MAX9704ETJ+ | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 32-TQFN-EP (7x7) | MAX9704ETJ+.pdf | |
| 74ALVCH16952DGG,11 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ALVCH16952DGG,11.pdf | |
| SN74AC573NE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-PDIP | SN74AC573NE4.pdf | |
| S-80950CNNB-G9LT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80950CNNB-G9LT2G.pdf |