| Manufacturer Part Number: | JAN2N2945A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9028 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 20V 0.1A TO-46 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2945A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2945A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/382 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Quote Required | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 20V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 70 @ 1mA, 500mV | |
| Power - Max | 400mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AB, TO-46-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-46 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2945A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2945A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2945A is new and unused, you can buy JAN2N2945A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2945A.
| JANTXV1N977D-1 | Zener Diode 47V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N977D-1.pdf | |
| MCR12DCNT4G | SCR 800V 12A Standard Recovery Surface Mount DPAK-3 | MCR12DCNT4G.pdf | |
| SUM40N02-12P-E3 | MOSFET N-CH 20V 40A D2PAK | SUM40N02-12P-E3.pdf | |
| PI6C48543LEX | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 800MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PI6C48543LEX.pdf | |
| AD7856KRZ | 14 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7856KRZ.pdf | |
| TLV5610IDWR | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 20-SOIC | TLV5610IDWR.pdf | |
| ISPLSI 2032VE-300LTN48 | IC CPLD 32MC 3NS 48TQFP | ISPLSI 2032VE-300LTN48.pdf | |
| STM32F777BIT6 | ARM® Cortex®-M7 STM32 F7 Microcontroller IC 32-Bit 216MHz 2MB (2M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | STM32F777BIT6.pdf | |
| PIC16LF76T-I/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16LF76T-I/SS.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-329E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-329E1.pdf | |
| PIC18F84J90T-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F84J90T-I/PT.pdf | |
| TS3A27518EIPWRQ1 | 6 Circuit IC Switch 2:1 6.2 Ohm 24-TSSOP | TS3A27518EIPWRQ1.pdf | |
| CTS100EL16VOTG | Buffer, ReDriver 1 Channel 8-MSOP | CTS100EL16VOTG.pdf | |
| 72V841L10TFG8 | IC FIFO SYNC 2048X18 10NS 64QFP | 72V841L10TFG8.pdf | |
| 74HC32D(BJ) | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | 74HC32D(BJ).pdf |