| Manufacturer Part Number: | JAN2N3250A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.2A TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N3250A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N3250A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/323 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 5mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 360mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 (TO-205AD) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N3250A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N3250A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N3250A is new and unused, you can buy JAN2N3250A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N3250A.
| MBRA1H100T3G | DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA | MBRA1H100T3G.pdf | |
| BZX85B100-TAP | Zener Diode 100V 1.3W ±2% Through Hole DO-41 | BZX85B100-TAP.pdf | |
| MX7847JN+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-PDIP | MX7847JN+.pdf | |
| PIC18F4420-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4420-I/PT.pdf | |
| MCP2025-330E/MD | 1/1 Transceiver Half LIN 8-DFN (4x4) | MCP2025-330E/MD.pdf | |
| 74LVTH16543MEAX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74LVTH16543MEAX.pdf | |
| L6388ED | IC DRIVER HI/LO SIDE HV 8-SOIC | L6388ED.pdf | |
| ADM708SARZ-REEL | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 8-SOIC | ADM708SARZ-REEL.pdf | |
| LTC3868IUH#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | LTC3868IUH#TRPBF.pdf | |
| NCP1117DTAT5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 18.8 V 1A DPAK-3 | NCP1117DTAT5.pdf |