| Manufacturer Part Number: | JAN2N718A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 0.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N718A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N718A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/181 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 15mA, 150mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 (TO-206AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N718A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N718A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N718A is new and unused, you can buy JAN2N718A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N718A.
| S3G-E3/9AT | DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB | S3G-E3/9AT.pdf | |
| EDZTE6118B | Zener Diode 18V 150mW ±2% Surface Mount EMD2 | EDZTE6118B.pdf | |
| 1N3344B | Zener Diode 130V 50W ±5% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3344B.pdf | |
| CZRL5241B-G | Zener Diode 11V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | CZRL5241B-G.pdf | |
| SMBG5347CE3/TR13 | Zener Diode 10V 5W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5347CE3/TR13.pdf | |
| 8N3QV01FG-0043CDI | VCXO IC 496MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0043CDI.pdf | |
| 8N3QV01LG-0096CDI | VCXO IC 100MHz, 100.3MHz, 100MHz, 100.3MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0096CDI.pdf | |
| LTC2472CMS#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 12-MSOP | LTC2472CMS#PBF.pdf | |
| MCF51JM128EVLH | Coldfire V1 MCF51JM Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MCF51JM128EVLH.pdf | |
| STG3699QTR | 4 Circuit IC Switch 2:1 500 mOhm 16-QFN (3x3) | STG3699QTR.pdf | |
| PCAL9554BBSHP | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-HVQFN (3x3) | PCAL9554BBSHP.pdf | |
| AD8496CRMZ | IC THRMOCPLE AMP 8MSOP | AD8496CRMZ.pdf | |
| OP293ES | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OP293ES.pdf | |
| LMH6732MFX | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | LMH6732MFX.pdf | |
| SN74ALVCH16646DL | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | SN74ALVCH16646DL.pdf |