| Manufacturer Part Number: | JANS2N2222A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 11432 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 50V 0.8A TO-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANS2N2222A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANS2N2222A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/255 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 (TO-206AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANS2N2222A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANS2N2222A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANS2N2222A is new and unused, you can buy JANS2N2222A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANS2N2222A.
| SS24-M3/5BT | DIODE SCHOTTKY 2A 40V DO-214AA | SS24-M3/5BT.pdf | |
| RLZTE-1120B | Zener Diode 19.1V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-1120B.pdf | |
| MUN5130DW1T1G | TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 | MUN5130DW1T1G.pdf | |
| PXAC201202FCV2XWSA1 | RF Mosfet LDMOS 28V 240mA 2.2GHz 17dB 16W | PXAC201202FCV2XWSA1.pdf | |
| HMC701LP6CE | IC SYNTHESIZER W/SWEEPER 40-QFN | HMC701LP6CE.pdf | |
| LFE2M100SE-6F900I | IC FPGA 416 I/O 900FBGA | LFE2M100SE-6F900I.pdf | |
| MAX9718AEUB+ | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-uMAX | MAX9718AEUB+.pdf | |
| 74LVTH16244MEA | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVTH16244MEA.pdf | |
| CD74HCT109MG4 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC | CD74HCT109MG4.pdf | |
| BR24G02F-3AGTE2 | IC EEPROM I2C BUS 2KBIT 8SOP | BR24G02F-3AGTE2.pdf | |
| XC6123C721ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C721ER-G.pdf | |
| XC6122A749ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A749ER-G.pdf | |
| LM385PW-2-5 | Shunt Voltage Reference IC ±3% 20mA 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | LM385PW-2-5.pdf |