| Manufacturer Part Number: | JANS2N2905A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANS2N2905A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANS2N2905A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/290 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Quote Required | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 800mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANS2N2905A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANS2N2905A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANS2N2905A is new and unused, you can buy JANS2N2905A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANS2N2905A.
| VS-STT250M14MPBF | MODULE DIODE MAP COMPRESSED | VS-STT250M14MPBF.pdf | |
| PL585-P8-088OC | IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP | PL585-P8-088OC.pdf | |
| AD7689BCBZ-RL7 | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 20-WLCSP (2.39x2.39) | AD7689BCBZ-RL7.pdf | |
| MAX170CEWE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-SOIC | MAX170CEWE+.pdf | |
| MAX1081ACUP | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | MAX1081ACUP.pdf | |
| TMX320C6748ZCE | IC DSP FLOATING POINT 361NFBGA | TMX320C6748ZCE.pdf | |
| PIC18C442T-E/L | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC18C442T-E/L.pdf | |
| SN65HVD71DR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD71DR.pdf | |
| 72V205L15PFGI | IC FIFO SYNC 16KX9 15NS 64QFP | 72V205L15PFGI.pdf | |
| 74AVC2T45GS,115 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 500Mbps 8-XSON, SOT1203 (1.35x1) | 74AVC2T45GS,115.pdf | |
| S-1000C40-N4T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-1000C40-N4T1U.pdf | |
| X40430S14I-C | Supervisor Open Drain, Push-Pull 3 Channel 14-SOICN | X40430S14I-C.pdf | |
| X5165S8-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5165S8-4.5A.pdf | |
| ZR2431Z01TA | Shunt Voltage Reference IC 15V ±1% 25mA TO-243AA | ZR2431Z01TA.pdf | |
| S-1142D30A-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 200mA 6-HSOP | S-1142D30A-E6T2U.pdf |