| Manufacturer Part Number: | JANS2N2907A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9044 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANS2N2907A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANS2N2907A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/291 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-206AA (TO-18) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANS2N2907A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANS2N2907A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANS2N2907A is new and unused, you can buy JANS2N2907A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANS2N2907A.
| CDZT2R4.7B | Zener Diode 4.7V 100mW ±2% Surface Mount VMN2 | CDZT2R4.7B.pdf | |
| DS1005S-125+T&R | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 125ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1005S-125+T&R.pdf | |
| LTC1591CG#PBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP | LTC1591CG#PBF.pdf | |
| PIC32MX130F064B-I/SP | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-SPDIP | PIC32MX130F064B-I/SP.pdf | |
| PIC16LF628T-04/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16LF628T-04/SO.pdf | |
| Z8018216ASC00TR | Z80180 Microprocessor IC ZIP™ 1 Core, 8-Bit 16MHz 100-LQFP | Z8018216ASC00TR.pdf | |
| ADG2128YCPZ-REEL7 | IC CROSSPOINT SWIT 8X12 32LFCSP | ADG2128YCPZ-REEL7.pdf | |
| CD4052BEE4 | 2 Circuit IC Switch 4:1 240 Ohm 16-PDIP | CD4052BEE4.pdf | |
| AD5751ACPZ | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD5751ACPZ.pdf | |
| TS925AIPT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-TSSOP | TS925AIPT.pdf | |
| 74LVC241AD,118 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74LVC241AD,118.pdf | |
| IS42S32160B-6BLI-TR | IC SDRAM 512M 143MHZ 90BGA | IS42S32160B-6BLI-TR.pdf |