| Manufacturer Part Number: | JANTX2N2222A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 10185 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 50V 0.8A TO18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX2N2222A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX2N2222A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/255 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-218 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX2N2222A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX2N2222A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX2N2222A is new and unused, you can buy JANTX2N2222A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX2N2222A.
| PDS340Q-13 | Diode Schottky 40V 3A Surface Mount PowerDI®5 | PDS340Q-13.pdf | |
| SML4763HE3/61 | Zener Diode 91V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4763HE3/61.pdf | |
| IRF7707TR | MOSFET P-CH 20V 7A 8-TSSOP | IRF7707TR.pdf | |
| IDTCV146PVG | IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP | IDTCV146PVG.pdf | |
| MAX31180AUA+T | IC CLK GEN LOW JITTER 8USOP | MAX31180AUA+T.pdf | |
| CDCV850IDGGG4 | IC PLL CLOCK DRVR 2.5V 48TSSOP | CDCV850IDGGG4.pdf | |
| X9429WS16I-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 16-SOIC | X9429WS16I-2.7T1.pdf | |
| EP3C16F256C7 | IC FPGA 168 I/O 256FBGA | EP3C16F256C7.pdf | |
| ICE5LP2K-CM36ITR50 | IC FPGA 26 I/O 36UCFBGA | ICE5LP2K-CM36ITR50.pdf | |
| LM48820TMX/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 14-DSBGA | LM48820TMX/NOPB.pdf | |
| HMC875LC3C | Comparator General Purpose CML 16-SMT (3x3) | HMC875LC3C.pdf | |
| MX25U6435EMI-10G | IC FLASH 64MBIT 104MHZ 16SOP | MX25U6435EMI-10G.pdf | |
| TPS65053IRGERQ1 | Automotive PMIC 24-VQFN (4x4) | TPS65053IRGERQ1.pdf | |
| LTC4274AIUHF-2#TRPBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), LTPoE++ 38-QFN (5x7) | LTC4274AIUHF-2#TRPBF.pdf | |
| XC6108N30AGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N30AGR-G.pdf |