| Manufacturer Part Number: | KBPC15005W |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 15A 50V 1PH KBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KBPC15005W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KBPC15005W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, KBPC-W | |
| Supplier Device Package | KBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KBPC15005W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KBPC15005W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of KBPC15005W is new and unused, you can buy KBPC15005W GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KBPC15005W.
| SDURB1530CTTR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SDURB1530CTTR.pdf | |
| VS-6CWQ10FNHM3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 3.5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | VS-6CWQ10FNHM3.pdf | |
| BTA24-600BWRG | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | BTA24-600BWRG.pdf | |
| EMG3T2R | TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT3 | EMG3T2R.pdf | |
| MMBT3904LT1HTSA1 | TRANS NPN 40V 0.2A SOT-23 | MMBT3904LT1HTSA1.pdf | |
| IXFN80N50Q3 | MOSFET N-CH 500V 63A SOT-227 | IXFN80N50Q3.pdf | |
| 8N3SV76KC-0023CDI8 | VCXO IC 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0023CDI8.pdf | |
| LT1010CN8#PBF | Buffer Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | LT1010CN8#PBF.pdf | |
| MM74HC132M | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | MM74HC132M.pdf | |
| 74LVTH373WMX | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | 74LVTH373WMX.pdf | |
| ISL6258AHRTZ | IC VDC REG/CHRGR 28-TQFN | ISL6258AHRTZ.pdf | |
| INA283AQDRQ1 | Current Monitor Regulator High/Low-Side 8-SOIC | INA283AQDRQ1.pdf | |
| STSR2PCD | IC SMART DRIVER SYNC 8-SOIC | STSR2PCD.pdf | |
| VN7040AJ-E | IC DVR HIGH-SIDE 1CH POWERSSO-16 | VN7040AJ-E.pdf | |
| MPQ6400DG-33-AEC1-LF-Z | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-QFN (2x2) | MPQ6400DG-33-AEC1-LF-Z.pdf |