| Manufacturer Part Number: | KBPC1506W |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 15A 600V 1PH KBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KBPC1506W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KBPC1506W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, KBPC-W | |
| Supplier Device Package | KBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KBPC1506W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KBPC1506W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of KBPC1506W is new and unused, you can buy KBPC1506W GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KBPC1506W.
| MMBD4148PLM-7 | Diode Array 5 Common Cathode Standard 75V 200mA Surface Mount 6-UFDFN Exposed Pad | MMBD4148PLM-7.pdf | |
| GP2D005A120A | DIODE SCHOTTKY 1.2KV 5A TO220-2 | GP2D005A120A.pdf | |
| BZX85C47-TAP | Zener Diode 47V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | BZX85C47-TAP.pdf | |
| 8N4Q001FG-1080CDI | Clock Oscillator IC 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1080CDI.pdf | |
| MAX186CCPP | Data Acquisition 12 bit 133k Serial 20-PDIP | MAX186CCPP.pdf | |
| MAX187BCWE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-SOIC | MAX187BCWE+.pdf | |
| DAC8565IDPW | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | DAC8565IDPW.pdf | |
| M4A3-256/128-55YC | IC CPLD 256MC 5.5NS 208QFP | M4A3-256/128-55YC.pdf | |
| ATMEGA8515L-8MC | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA8515L-8MC.pdf | |
| MAX274BENG+ | IC FILTER ACTIVE 24-DIP | MAX274BENG+.pdf | |
| LT1723IS8#PBF | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1723IS8#PBF.pdf | |
| LM22678QTJE-ADJ/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.285V 1 Output 5A TO-263-7 Thin | LM22678QTJE-ADJ/NOPB.pdf | |
| LP2981AIM5X-3.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA SOT-23-5 | LP2981AIM5X-3.0/NOPB.pdf | |
| SIP21106DR-475-E3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.75V 150mA SC-70-5 | SIP21106DR-475-E3.pdf |