| Manufacturer Part Number: | KBPC2504W |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 400V 25A KBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KBPC2504W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KBPC2504W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, KBPC-W | |
| Supplier Device Package | KBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KBPC2504W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KBPC2504W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of KBPC2504W is new and unused, you can buy KBPC2504W GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KBPC2504W.
| FMB-24M | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FMB-24M.pdf | |
| FDG6317NZ | MOSFET 2N-CH 20V 0.7A SC70-6 | FDG6317NZ.pdf | |
| BLF6G38-50,135 | RF Mosfet LDMOS 28V 450mA 3.4GHz ~ 3.6GHz 14dB 9W LDMOST | BLF6G38-50,135.pdf | |
| IRF6644TRPBF | MOSFET N-CH 100V 10.3A DIRECTFET | IRF6644TRPBF.pdf | |
| SPB12N50C3 | MOSFET N-CH 560V 11.6A TO-263 | SPB12N50C3.pdf | |
| MAX3620BETT-T | Delay Line IC Multiple 1ns 6-WDFN Exposed Pad | MAX3620BETT-T.pdf | |
| 8N4QV01KG-0084CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 622.08MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0084CDI8.pdf | |
| PIC16F1503-I/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-PDIP | PIC16F1503-I/P.pdf | |
| ST92F124V1TB | ST9 ST9 Microcontroller IC 8/16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ST92F124V1TB.pdf | |
| OP27GJZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit TO-99-8 | OP27GJZ.pdf | |
| SN74AHC1G126DCKR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | SN74AHC1G126DCKR.pdf | |
| 74HCT175PW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | 74HCT175PW,118.pdf | |
| SN74ABT533AN | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-PDIP | SN74ABT533AN.pdf | |
| XC6123E530MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123E530MR-G.pdf | |
| MAX6388XS24D6-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS24D6-T.pdf |