| Manufacturer Part Number: | KBU8A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9305 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 50V 8A KBU |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KBU8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KBU8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Through Hole Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 8A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-SIP, KBU | |
| Supplier Device Package | KBU | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KBU8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KBU8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of KBU8A is new and unused, you can buy KBU8A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KBU8A.
| NRVBD640CTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | NRVBD640CTG.pdf | |
| 1N5924CP/TR12 | Zener Diode 9.1V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5924CP/TR12.pdf | |
| DTC014TEBTL | TRANS PREBIAS NPN 50V EMT3F | DTC014TEBTL.pdf | |
| SI5401DC-T1-GE3 | MOSFET P-CH 20V 5.2A 1206-8 | SI5401DC-T1-GE3.pdf | |
| TC514CPJ | 4 Channel AFE 17 Bit 18mW 28-SPDIP | TC514CPJ.pdf | |
| LC4128B-75TN128I | IC CPLD 128MC 7.5NS 128TQFP | LC4128B-75TN128I.pdf | |
| TMS320DM8167BCYG2 | IC DGTL MEDIA PROCESSR 1031FCBGA | TMS320DM8167BCYG2.pdf | |
| 5SGXEA7K3F40C3N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA7K3F40C3N.pdf | |
| SN75C1168PWR | 2/2 Transceiver Full RS422, RS485 16-TSSOP | SN75C1168PWR.pdf | |
| CLC021AVGZ-3.3/NOPB | 400Mbps Serializer 10 Input 1 Output 44-PQFP | CLC021AVGZ-3.3/NOPB.pdf | |
| GS1670AIBE3 | IC SDI RECEIVER SMPTE 100BGA | GS1670AIBE3.pdf | |
| 72T18105L4-4BBG | IC FIFO 131072X18 SYNC 240BGA | 72T18105L4-4BBG.pdf | |
| 74F251ASC | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | 74F251ASC.pdf | |
| NB100ELT23LDTR2G | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-TSSOP | NB100ELT23LDTR2G.pdf | |
| XC17S50APD8C | IC PROM SER 50000 C-TEMP 8-DIP | XC17S50APD8C.pdf |