| Manufacturer Part Number: | KMPC852TCVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC852TCVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC852TCVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC852TCVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC852TCVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC852TCVR100A is new and unused, you can buy KMPC852TCVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC852TCVR100A.
| CZRFR52C39 | Zener Diode 39V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR52C39.pdf | |
| 1N5987A | Zener Diode 3V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N5987A.pdf | |
| BD680G | TRANS PNP DARL 80V 4A TO225 | BD680G.pdf | |
| NTMFS4983NFT1G | MOSFET N-CH 30V 160A SO8FL | NTMFS4983NFT1G.pdf | |
| XC2VP30-5FF896C | IC FPGA 556 I/O 896FCBGA | XC2VP30-5FF896C.pdf | |
| R5F104MGAFB#V0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F104MGAFB#V0.pdf | |
| AT24C32E-XHM-T | 1.7-3.6V 1MHZ IND TMP 8-TSSOP | AT24C32E-XHM-T.pdf | |
| IS42VM16320E-6BLI | IC SDRAM 512M 166MHZ 54BGA | IS42VM16320E-6BLI.pdf | |
| ISL6410AIU-TK | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 1.2V, 1.8V, 3.3V 1 Output 600mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | ISL6410AIU-TK.pdf |