| Manufacturer Part Number: | KMPC852TCZT100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC852TCZT100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC852TCZT100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC852TCZT100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC852TCZT100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC852TCZT100A is new and unused, you can buy KMPC852TCZT100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC852TCZT100A.
| MURH7040 | Diode Standard 400V 70A Chassis Mount D-67 | MURH7040.pdf | |
| VS-ST333C04CFL0 | SCR 400V 1435A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB (E-Puk) | VS-ST333C04CFL0.pdf | |
| T7270648B4DN | SCR 600V 750A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T7270648B4DN.pdf | |
| IRFSL3207ZPBF | MOSFET N-CH 75V 120A TO-262 | IRFSL3207ZPBF.pdf | |
| 8N3SV75EC-0029CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0029CDI.pdf | |
| PIC17C43-25E/P | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (4K x 16) OTP 40-PDIP | PIC17C43-25E/P.pdf | |
| M30622F8PGP#D5C | M16C/60 M16C™ M16C/60/62P Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30622F8PGP#D5C.pdf | |
| R5H30211NB02NQ02 | IC MCU | R5H30211NB02NQ02.pdf | |
| EP7311-CB | ARM7TDMI Microprocessor IC EP7 1 Core, 32-Bit 74MHz 256-PBGA (17x17) | EP7311-CB.pdf | |
| PS398ESE | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-SOIC | PS398ESE.pdf | |
| ICL3232IBZ-T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ICL3232IBZ-T.pdf | |
| 74AHC3G04DC,125 | Inverter IC 3 Channel 8-VSSOP, US8 | 74AHC3G04DC,125.pdf | |
| IXDN604SI | IC GATE DVR 4A DUAL NONINV 8SOIC | IXDN604SI.pdf | |
| ISL89367FRTAZ-T | IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 16TDFN | ISL89367FRTAZ-T.pdf | |
| LTC2922IF-3.3#PBF | Power Supply Controller Five Power Supply Monitor 20-TSSOP | LTC2922IF-3.3#PBF.pdf |