| Manufacturer Part Number: | KMPC852TVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC852TVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC852TVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC852TVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC852TVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC852TVR100A is new and unused, you can buy KMPC852TVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC852TVR100A.
| AZ23B6V2-HE3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.2V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B6V2-HE3-18.pdf | |
| CZRF52C4V7-HF | Zener Diode 4.7V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRF52C4V7-HF.pdf | |
| C49E10X2 | SCR Standard Recovery | C49E10X2.pdf | |
| SMMBT4401LT1G | TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 | SMMBT4401LT1G.pdf | |
| DAC8831ICRGYR | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-VQFN (3.5x3.5) | DAC8831ICRGYR.pdf | |
| LFE2M50SE-7FN672C | IC FPGA 372 I/O 672FBGA | LFE2M50SE-7FN672C.pdf | |
| ATSAML21J18B-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L21J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAML21J18B-MUT.pdf | |
| SC28L92A1A,529 | IC UART DUAL W/FIFO 44-PLCC | SC28L92A1A,529.pdf | |
| SN74BCT241DWRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74BCT241DWRG4.pdf | |
| SN74LVC06AQDRG4Q1 | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-SOIC | SN74LVC06AQDRG4Q1.pdf | |
| IS61LPS12836A-200TQLI | IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP | IS61LPS12836A-200TQLI.pdf | |
| MT29F2G08ABBEAHC-AIT:E | NAND FLASH 256MX8 PLASTIC PBF VF | MT29F2G08ABBEAHC-AIT:E.pdf | |
| IS42S16160D-75EBLI | IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TFBGA | IS42S16160D-75EBLI.pdf |