| Manufacturer Part Number: | KMPC852TZT100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC852TZT100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC852TZT100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC852TZT100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC852TZT100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC852TZT100A is new and unused, you can buy KMPC852TZT100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC852TZT100A.
| RS2J-13 | Diode Standard 600V 1.5A Surface Mount SMB | RS2J-13.pdf | |
| AD1674BR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD1674BR.pdf | |
| MAX503CAG+T | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SSOP | MAX503CAG+T.pdf | |
| PIC18F4321-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4321-I/ML.pdf | |
| CP3BT26G18NEPX/NOPB | IC CPU BLUETOOH CAN | CP3BT26G18NEPX/NOPB.pdf | |
| SN74LVC2G86YEAR | XOR (Exclusive OR) IC 2 Channel 8-DSBGA, 8-WCSP (1.9x0.9) | SN74LVC2G86YEAR.pdf | |
| BQ4011YMA-200 | IC NVSRAM 256KBIT 200NS 28DIP | BQ4011YMA-200.pdf | |
| MAX6385XS30D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS30D2-T.pdf | |
| AP431WG-7 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 200mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AP431WG-7.pdf | |
| LT3462AES6#TRMPBF | Cuk Switching Regulator IC Negative Adjustable -1.265V 1 Output 250mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT3462AES6#TRMPBF.pdf | |
| S-812C41BMC-C4VT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.1V 65mA SOT-23-5 | S-812C41BMC-C4VT2U.pdf |