| Manufacturer Part Number: | KMPC853TVR66A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 166MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC853TVR66A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC853TVR66A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 166MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC853TVR66A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC853TVR66A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC853TVR66A is new and unused, you can buy KMPC853TVR66A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC853TVR66A.
| BZX84-A22,215 | Zener Diode 22V 250mW ±1% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-A22,215.pdf | |
| 2N5457 | JFET N-Channel 25V 1mA @ 15V 310mW Through Hole TO-92 | 2N5457.pdf | |
| MAX1243ACPA+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX1243ACPA+.pdf | |
| XC2VP70-7FF1704C | IC FPGA 996 I/O 1704FCBGA | XC2VP70-7FF1704C.pdf | |
| MB90022PF-GS-147-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-147-BND.pdf | |
| ZGP323HSS2832C00TR | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323HSS2832C00TR.pdf | |
| ADG333ABN | 4 Circuit IC Switch 2:1 45 Ohm 20-PDIP | ADG333ABN.pdf | |
| 8100613EA | IC SW ANLG CMOS DPST | 8100613EA.pdf | |
| MAX3982UTE | 1/0 Driver 16-TQFN (3x3) | MAX3982UTE.pdf | |
| MAX8808XETA+T | IC CHARGER LI+ SGLL CCCV 8TDFN | MAX8808XETA+T.pdf | |
| LM385BZ-1.2RAG | Shunt Voltage Reference IC ±1% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LM385BZ-1.2RAG.pdf | |
| LT3697IMSE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 5V 1 Output 2.5A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3697IMSE#PBF.pdf | |
| S-1133B57-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.7V 300mA SOT-89-5 | S-1133B57-U5T1G.pdf | |
| HD9P6409-9Z96 | Manchester Encoder/Decoder IC Security 20-SOIC | HD9P6409-9Z96.pdf |