| Manufacturer Part Number: | KMPC853TZT100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC853TZT100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC853TZT100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC853TZT100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC853TZT100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC853TZT100A is new and unused, you can buy KMPC853TZT100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC853TZT100A.
| 1N3164 | DIODE STUD MNT 240A 200V DO-9 | 1N3164.pdf | |
| SS2P3-E3/85A | Diode Schottky 30V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) | SS2P3-E3/85A.pdf | |
| JANTX1N935BUR-1 | Zener Diode 9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANTX1N935BUR-1.pdf | |
| 50A02SS-TL-E | TRANS PNP 50V 0.4A SSFP | 50A02SS-TL-E.pdf | |
| IXTV26N50P | MOSFET N-CH 500V 26A PLUS220 | IXTV26N50P.pdf | |
| AT32UC3L0256-D3HT | AVR AVR®32 UC3 L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-TLLGA (5.5x5.5) | AT32UC3L0256-D3HT.pdf | |
| MB89698BPFM-G-323 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89698BPFM-G-323.pdf | |
| SN65LVDT348PWG4 | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | SN65LVDT348PWG4.pdf | |
| ICM7218CIQI+ | IC DECODR/DVR LED 8DIGIT 28PLCC | ICM7218CIQI+.pdf | |
| MAX6389XS31D2+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SC-70-4 | MAX6389XS31D2+T.pdf | |
| S-1333C35-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 300mA SOT-23-5 | S-1333C35-M5T1U3.pdf |