| Manufacturer Part Number: | KMPC859DSLCZP66A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC859DSLCZP66A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC859DSLCZP66A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC859DSLCZP66A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC859DSLCZP66A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC859DSLCZP66A is new and unused, you can buy KMPC859DSLCZP66A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC859DSLCZP66A.
| HN2S02JE(TE85L,F) | Diode Array 2 Independent Schottky 40V 100mA Surface Mount SOT-553 | HN2S02JE(TE85L,F).pdf | |
| BLF7G24L-140,118 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.3A 2.3GHz ~ 2.4GHz 18.5dB 30W LDMOST | BLF7G24L-140,118.pdf | |
| 8N3SV76LC-0077CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0077CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0106CDI | VCXO IC 125.009375MHz, 150MHz, 312.25MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0106CDI.pdf | |
| 5AGXFB1H4F40I3N | IC FPGA 704 I/O 1517FBGA | 5AGXFB1H4F40I3N.pdf | |
| MSP430FR5739IRHAT | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FRAM 40-VQFN (6x6) | MSP430FR5739IRHAT.pdf | |
| STM32F042F6P6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-TSSOP | STM32F042F6P6.pdf | |
| MB90F428GCPFV-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F428GCPFV-GSE1.pdf | |
| MXL1016CS8 | Comparator with Latch Complementary, TTL 8-SOIC | MXL1016CS8.pdf | |
| EL4581CSZ-T7 | IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC | EL4581CSZ-T7.pdf | |
| SN74LVC245ADWG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LVC245ADWG4.pdf | |
| CY7C1420AV18-167BZXC | IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1420AV18-167BZXC.pdf | |
| AT24C64CY6-YH-T | IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8MINIMAP | AT24C64CY6-YH-T.pdf | |
| UCC28521DWRG4 | PFC IC Average Current 200kHz 20-SOIC | UCC28521DWRG4.pdf | |
| MAX805SCPA+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | MAX805SCPA+.pdf |